Café Budapeszt

 

 

Café Budapeszt
Autor: Alfonso Zapico
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-61081-57-9
Format:  168X240 mm
Czarno biały
Cena: 49 zł z VAT


Jechezkel Damjanich jest młodym żydowskim skrzypkiem, który mieszka z matką w posępnym Budapeszcie roku 1947. Pewnego dnia otrzymuje list z Jerozolimy, wysłany przez swojego wuja Josefa, od którego nie miał wieści od 12 lat i na którego gniewa się jego matka, pozornie bez powodu. Uciekając przed biedą, oboje docierają do Palestyny w trudnym dla kraju momencie politycznym, tuż przed wycofaniem się z regionu Anglików.
Wuj Josef prowadzi Café Budapeszt, barwny lokal w pobliżu Starego Miasta, w którym razem spotykają się Żydzi, Arabowie, ludzie z Zachodu... Ulotna oaza harmonii, w której nuty Jechezkela będą musiały szybko ustąpić miejsca świstowi pocisków z davidki, arabskim bombom, nienawiści i zniszczeniu. Café Budapeszt staje się scenerią, w której odbijają się chaos i barbarzyństwo obecne w całej Palestynie.

Alfonso Zapico (Asturia, 1981), dyplom z ilustracji i rysunku w Akademii Sztuki w Oviedo, urodził się  w Blimea, asturyjskim miasteczku położonym w regionie dolin górniczych. Jako wolny strzelec wykonuje krajowe i regionalne zlecenia graficzne (podręczniki, filmy rysunkowe, strony web, ilustracje) oraz od 2005 roku pracuje jako ilustrator dla Rady Edukacji Księstwa Asturii.
Jest stałym współpracownikiem periodyku regionalnego „La Nueva España”, jego komiksy i paski komiksowe publikowane były w licznych asturyjskich pismach młodzieżowych i cyfrowych.
Jego pierwszy album komiksowy, „La guerre du professeur Bertenev”, opublikowany we Francji przez Editions Paquet, zdobył w 2007 roku Prix BD Romanesque na festiwalu FestiBD w Ville de Moulins. Jest także jednym z rysowników  w zbiorczym albumie „Un jour de mai”.