115 ROCZNICA URODZIN IDY KAMIŃSKIEJ - WYSTAWA


15 września otwieramy wystawę poświeconą naszej patronce - Idzie Kamińskiej w 115 rocznicę jej urodzin.

Wystawa będzie czynna od 15 września do 15 października 2014 r. we foyer w godzinach pracy teatru. Oficjalne otwarcie nastąpi 19 września o godz. 18:30, a poprowadzi je wybitna historyczka teatru i pasjonatka teatru żydowskiego, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska.

WSTĘP WOLNY
 

Ida Kamińska, córka Estery Rachel Kamińskiej, matki teatru żydowskiego, i Abrahama Kamińskiego, aktora i reżysera. Po rodzicach odziedziczyła talent i zdolności organizacyjne. Jako dziecko aktorskie występowała na scenie już od 6 roku życia. Później była nie tylko aktorką, ale reżyserowała i tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci.

Wystawa ma na celu przedstawienie najważniejszych i najbardziej charakterystycznych kreacji aktorskich Kamińskiej (w swojej karierze teatralnej wystąpiła w blisko 150 rolach!). Prezentujemy wybrane zdjęcia i dwa oryginalne kostiumy, w których występowała na deskach Teatru Żydowskiego oraz film „Jej Teatr”, przybliżający postać wybitnej osobowości, jaką była Ida Kamińska.

Idzie Kamińskiej – Teatr Żydowski