"Migrujące ulice Muranowa"

Wystawa w Stacji Muranów kończy cykl warsztatów fotograficznych Migrujące ulice Muranowa, prowadzonych w Centrum Kultury Jidysz przez Tomasza Szerszenia – fotografa i antropologa kultury. W swojej pracy uczestnicy skoncentrowali się na ulicy Nalewki - jednej z najsłynniejszych ulic dawnej Dzielnicy Północnej, stanowiącej przed wojną rodzaj "wrót" do tej części miasta. Dziś nie tylko nie istnieje ona już w swym dawnym kształcie, ale również, co znaczące, nazwę tę nosi króciutka uliczka zlokalizowana w zupełnie innym niż historycznie miejscu Muranowa. To zapewne najbardziej charakterystyczny przykład „migrującej ulicy Muranowa”.

Wystawa zbudowana jest właśnie wokół Nalewek - szczątkowych śladów po nich oraz ich „życia po życiu”. Twórców interesowały znaki i narracje, które mają dziś związek z dawnymi i aktualnymi Nalewkami. Przede wszystkim jednak, starali się odnaleźć to, czego nie widać gołym okiem: miejsce symbolicznego przecięcia się przeszłości z teraźniejszością: dzisiejszego Muranowa i nieistniejących Nalewek.

W Stacji Muranów zobaczyć będzie więc można serię fotografii wykonanych przez uczestników, a także dokumentację działań w przestrzeni, które stanowiły jeden z elementów warsztatów i były próbą zrozumienia skomplikowanej i wielowarstwowej topografii muranowskich „migrujących ulic”.
 

 

Wstęp wolny!

Warsztaty fotograficzne odbywały się w ramach projektu Muranowskie Tropy współfinansowanego przez m.st. Warszawa-Dzielnica Śródmieście