Festiwal „Żydowskie Motywy” 25–29 kwietnia 2012!

Festiwal „Żydowskie Motywy” 25–29 kwietnia 2012!

8. edycja przeglądu najnowszych filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, poruszających zarówno współczesne, jak i historyczne wątki żydowskie ruszy 25 kwietnia 2012 roku – tradycyjnie w warszawskim kinie Muranów – by zakończyć się w 29. kwietnia.

Gościem Specjalnym festiwalu będzie GILA ALMAGOR! To właśnie retrospektywa jej filmowej twórczości będzie specjalnym punktem tegorocznego Festiwalu.
 

 

 

 

To niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci izraelskiej kinematografii. Jest uhonorowaną wieloma nagrodami aktorką, reżyserką oraz pisarką. Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 17 lat w Teatrze Narodowym Habima. Umiejętności sceniczne przez dwa lata szlifowała w Nowym Jorku pod okiem tak wybitnych pedagogów jak Lee Strasberg i Utah Hagen.

Przez ponad 50 lat wystąpiła na deskach wszystkich ważniejszych teatrów izraelskich, grając zarówno w sztukach z repertuaru klasycznego, jak i stworzonych przez współczesnych dramaturgów.

Wystąpiła również w ponad 50 filmach. W Izraelu za swoje dokonania sceniczne i filmowe aż 10 razy nagradzana była nagrodami Harfą Dawida i Srebrną Różą – najważniejszymi nagrodami dla twórców filmowych i teatralnych w Izraelu. W 1980 otrzymała wiele nagród na festiwalach filmowych za rolę w izraelskim filmie "Oblężenie". Za tę kreację została uznana "Najlepszą Aktorką Roku" przez Izraelski Instytut Filmowy. 10 lat później ten sam Instytut utytułował Gilę Almagor "Aktorką Dekady".

W 1987 roku opublikowała swoją pierwszą książkę, "Lato Avii". Autobiograficzna książka została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i publiczność, stając się bestsellerem wydawniczym w Izraelu. Książka, wznawiana 40 razy i przetłumaczona na 16 języków, została włączona do izraelskiego programu nauczania. Almagor po kilku latach napisała adaptację teatralną książki i sama zagrała w niej główną rolę. Ten niewątpliwy hit teatralny grany był już na scenach wielu teatrów izraelskich ponad 1000 razy. Aktorka następnie wyprodukowała filmową wersję powieści, za którą otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film "Lato Avii" nagradzany był też na festiwalach filmowych we, Włoszech, Holandii, Jugosławii czy Hiszpanii. W 1994 roku Almagor opublikowała drugą książkę swojego autorstwa, "W konarach drzew". Została ona w Izraelu okrzyknięta książką roku.

Gila Almagor wielokrotnie otrzymała też nagrody za wkład w rozwój kinematografii izraelskiej. W 2004 roku została uhonorowana Nagrodą Izraela, jednym z najważniejszych państwowych wyróżnień, za całokształt dorobku na rzecz kultury izraelskiej.

Jest również znaną w Izraelu działaczką społeczną – współtworzy organizację wspierającą osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi oraz fundację pomagającą niepełnosprawnym dzieciom. W ostatnich latach retrospektywy jej filmowej twórczości prezentowane są na wielu festiwalach filmowych oraz w najważniejszych centrach kulturalnych. Będzie to dla nas wielki zaszczyt móc gościć Gilę Almagor na "Żydowskich Motywach". Zapraszamy na spotkanie z naszym gościem honorowym podczas festiwalu.

Oto wybrane z udziałem Gili Almagor, które zaprezentujemy w ramach retrospektywy:

2007 - Dług, reż. Assaf Bernstein
1995 - W konarach drzew, reż. Eli Cohen
1994 - Passover Fever, reż. Shemi Zarhin
1988 - Lato Avii, reż. Eli Cohen

Twórcy którzy nadesłali filmy do udziału w konkursie – wyprodukowane w trzech ostatnich latach – ubiegać się będą o statuetkę Warszawskiego Feniksa w kategoriach: film fabularny, dokumentalny i krótkometrażowy.

8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" współfinansowana jest z dotacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Patroni medialni:

outdoor: AMS

Telewizja Polska SA
Polskie Radio Program 1
Polska Agencja Prasowa
Dziennik Rzeczpospolita
Tygodnik Przekrój
Miesięcznik Reader's Digest
Miesięcznik Kino
Miesięcznik Stolica
Gazeta Studencka
Gazeta Muranowska
Miesięcznik Midrasz
Miesięcznik Słowo Żydowskie
Kwartalnik Cwiszn
Ultra Żurnal
Rp.pl
Filmweb.pl
Iplex.pl
Independent.pl
O.pl
MMwarszawa.pl
IRKA.pl
Jewish.org.pl
Facejew.pl
Polis

Kawiarnia festiwalowa Fundacja Cafe, Ul. Andersa 13
Klub festiwalowy: Pardon to tu, Pl. Grzybowski 12

Organizatorem 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego jest Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.

Zapraszamy wszystkich do udziału w Festiwalu i do współpracy!

WWW: http://www.jewishmotifs.org.pl  

Fan Page:  http://www.facebook.com/jewishmotifs

http://www.facebook.com/jewishmotifs