Okno na Warszawę

OKNO NA WARSZAWĘ, CZYLI PIERWSZA IMPREZA O PROFILU VARSAVIANISTYCZNYM

22 października 2011 r., w godz. 11.00–20.00, w Galerii Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, ul. Marszałkowska 3/5, Warszawa, odbędzie się pierwsza impreza varsavianistyczna „Okno na Warszawę”. Miejsce wydarzenia nie zostało wybrane przypadkiem – to zabytkowy pofabryczny budynek w samym centrum miasta, który szczęśliwie nie ucierpiał w czasie wojny.
Wydarzenie organizują: Muzeum Drukarstwa Warszawskiego (oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy)  i Wydawnictwo Naukowe Semper – warszawskie wydawnictwo z ponaddwudziestoletnią tradycją.
Ideą wydarzenia jest zebranie pod jednym dachem i zaprezentowanie najciekawszych osób oraz instytucji, którym Warszawa nie jest obojętna. W programie m.in.: warszawskie neony, varsaviana, komiksy, fotospacer dla dzieci, Warszawa okiem fotoblogerów, rzemieślnicy, kolekcjonerzy, designerzy, warszawskie smakołyki, stołeczne instytucje kulturalne, konkurs fotograficzny – słowem wszystko to, co może się zmieścić w szeroko otwartym oknie na Warszawę.

 

 

 

 


Zapraszamy na stronę internetową wydarzenia: http://oknonawarszawe.pl/ oraz stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Okno.na.Warszawe
Wstęp wolny!


Kontakt:
oknonawarszawe.pl
Kieszek Iza (tel. 669 802 837)
Liwosz Magda (tel. 609 454 931)
Rostkowska Ania (tel. 602 254 757)
Sokolnicki Michał (tel. 602 407 025)
Zuzga Jarek (tel. 501 642 798)
Żemajtis Monika (tel. 606 217 475)

 

 

 

 

Szczegółowy program imprezy:
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego – przedstawi wystawę „Księgarnia Wydawnicza Trzaski, Everta i Michalskiego”, na której zaprezentuje wydawnictwa, archiwalia i pamiątki firmy TEM.
Bzik za Bzika – przygotuje warsztaty z szycia oraz malowania ozdób inspirowanych Warszawą zatytułowane „Wykrój Warszawę”.  
Fundacja Hereditas – pokażą zdjęcia z wystawy „Architektura postindustrialna w obiektywie”, zaprezentują też własne wydawnictwa i czasopismo „Spotkania z zabytkami” i oprowadzą chętnych po niezwykłym budynku „Domu Prasy”.
Babaryba – zaprezentują swój warsaw art design, fantastyczne przedmioty, gadżety, upominki, pamiątki i ozdoby nawiązujące do Warszawy.  
Neon Muzeum – dzięki nim zobaczycie jeden z najciekawszych i bardzo warszawskich neonów, który od niedawna znajduje się w muzealnej kolekcji.
Antykwariat Kwadryga – znany warszawski antykwariat przygotuje specjalnie stoisko ze starymi varsavianami, które będzie można kupić na miejscu.
Gwara Warszawska – przedstawią fragmenty dialogów z różnych filmów prowadzone gwarą warszaską, gwarowe skrable, krótkie pogadanki o gwarze, Warszawie, warszawiakach, a po „Oknie na Warszawę” zaproszą na afterparty w CDQ!
Notoładnie Studio – zaprezentują fantastyczne retro grafiki z motywami warszawskimi, które będzie można na miejscu zakupić.
Warsaw Slow Design – wystawią poduchy, podstawki, kafelki, naklejki ścienne, obrazy z autentyczną Warszawą – nieznaną z przewodników i pocztówek, czyli „Prawdziwa Warszawa w Twoim domu”.
Warszawska Fabryka Spacerów – zorganizują fotospacer dla najmłodszych z atrakcyjną nagrodą – wodoodpornym aparatem cyfrowym oraz spacer po okolicy dla wszystkich chętnych.
Stoisko rzemiosła warszawskiego – zegarmistrz Marek Drzażdżyński z ul. Francuskiej, grawer Marian Cegielski z Grójeckiej i szczotkarz z ul. Poznańskiej zaprezentują swoje dzieła i opowiedzą o swoich niemal zapomnianych już zawodach.
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich – ten zasłużony dla Warszawy ród zaprezentuje swoją historię, jej rolę w rozwoju Warszawy, pokaże pamiątki związane z działalnością handlową, zaprezentuje też galerię fotograficzną z Chmielnej i projekt „Fotomiastikon”.
Studio Miniatur – Paweł Chmurzyński pokaże, jak tworzy miniatury warszawskich kamienic, zaprezentuje swoje eksponaty oraz wyświetli filmy.
 Wydawnictwo Naukowe Semper – wystawi współczesne varsaviana, książki i czasopisma o Warszawie.
Fundacja Shalom - zaprezentuje kulturę żydowską oraz jej rolę w przedwojennej i współczesnej Warszawie, w programie także krótkie lekcje języka jidysz.
Muzeum Warszawskiej Pragi – pokaże wystawę zdjęć odnalezionych w starym zakładzie fotograficznym na Pradze.
Kawiarnia Retrospekcja – zaserwują kawę, herbatę, zimne napoje i warszawskie przekąski takie jak: śledzik, chleb ze smalcem oraz inne pyszności.
Prima Sort – pokażą, czym jest „sztuka w użyciu”, zaprezentują przedmioty z motywami warszawskimi - kubki, koszulki, torebki, ozdoby. Wśród projektantów Agata „Endo” Nowicka.
Studio 23 – specjaliści od komiksów z Inżynierskiej 3 pokażą warszawskie komiksy, które będzie można obejrzeć i kupić.
Sztukarnia – poprowadzą warsztaty z malowania warszawskich okien, a także nauczą chętnych, jak zrobić syrenkę z origami.
Invest in Green – grupa architektów zieleni miejskiej pokaże, jak można zmienić warszawską zieleń na wzór oryginalnych przedwojennych założeń urbanistycznych.
Stacja Muranów – pokażą, czym się zajmują, jak promują swoją dzielnicę oraz jak integrują społeczność.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział Warszawa – podzielą się swoją wiedzą o warszawskich zabytkach.
Zespół Molo – wywodzący się z Sadyby zespół rockowo-jazzowy zagra swoje utwory na żywo.
Dariusz Majgier – zaprezentuje uliczne portrety warszawiaków.
Ekipa filmowa – spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest współczesny warszawiak.
Obrazy malarki Mai Kiesner – obrazy przedstawiające architekturę warszawską w sposób bardzo wysublimowany, monochromatyczny, wyczyszczoną z reklam.
Finał konkursu fotograficznego „Okno na Warszawę” – pokaz wszystkich nadesłanych zdjęć, a także przekazanie nagrody ufundowanej przez Polaroid dla autora najlepszego zdjęcia.
„Warszawa okiem fotoblogera” – zaprezentowane zostaną zdjęcia wybrane z najlepszych aktywnych warszawskich fotoblogów.
Stare samochody – pokaz aut, które były produkowane w Warszawie (prezentacja na dziedzińcu „Domu Prasy”).
Mural Warszawski - znani streetartowcy będą „na żywo” malować warszawski mural.