Warszawa Singera

Znamy już niektóre z atrakcji zaplanowanych na VIII edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (27 sierpnia–4 września 2011). Tegoroczny festiwal uświetni m.in. koncert zespołu klezmerskiego KROKE z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek, występ niezwykłej orkiestry The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, będącej rekonstrukcją przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii oraz legendarnego klezmera Franka Londona ze spektaklem muzycznym uzupełnionym awangardowymi wizualizacjami – The Night in The Old Marketplace. Podczas Festiwalu będzie można także wysłuchać światowej sławy kantora Josepha Malovanego (USA) z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem oraz koncert pt. Stempeniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej z narracją Zbigniewa Zamachowskiego.
Na ulicy Próżnej oraz Placu Grzybowskim po raz kolejny pojawią się żydowskie kawiarnie oraz winiarnie. Jak co roku otwarty zostanie Klub Miłośników Kultury Żydowskiej, w którym będzie można wziąć udział w spotkaniach z artystami i pisarzami oraz w warsztatach języka jidysz. W piątkowy wieczór na stołach rozstawionych na Placu Grzybowskim zapłoną świece, a Gołda Tencer zaprosi warszawiaków do wspólnego świętowania wieczoru szabasowego.
W tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe będą odbywać się także w zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. W praskich kawiarniach takich jak Skład Butelek, Hydrozagadka, Sens Nonsensu czy Cztery Pokoje zagoszczą artyści awangardowej, offowej sceny żydowskiej: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, King Kong, Candy, Daktari i inni. Więcej informacji na stronie internetowej www.festiwalsingera.pl
Zapraszamy!