Aktualności

Muzeum polskich Żydów. Dziś otwarcie
2014-10-28

 - Pomysł zrodził się w 1993 roku, jego autorkami była dyrektor generalna Żydowskiego Instytutu Historycznego Grażyna Pawlak i Gołda Tencer, szefująca fundacji Shalom - przypomina sobie Marian Turski, były więzień Auschwitz, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Zbieranie funduszy trwało lata. Ostatecznie ponad 500 darczyńców przekazało na ten cel 159 mln zł, z czego 140 mln zł przeznaczono na wystawę stałą. Koszt budowy siedziby muzeum pokryto z budżetów stolicy i Ministerstwa Kultury. »»

„I ciągle widzę ich twarze – fotografia Żydów polskich” wystawa w Teatrze Żydowskim
2014-10-26

"And I Still See Their Faces" »»

115 ROCZNICA URODZIN IDY KAMIŃSKIEJ - WYSTAWA
2014-09-15

15 września otwieramy wystawę poświeconą naszej patronce - Idzie Kamińskiej w 115 rocznicę jej urodzin. Wystawa będzie czynna od 15 września do 15 października 2014 r. we foyer w godzinach pracy teatru. Oficjalne otwarcie nastąpi 19 września o godz. 18:30, a poprowadzi je wybitna historyczka teatru i pasjonatka teatru żydowskiego, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Ida Kamińska, córka Estery Rachel Kamińskiej, matki teatru żydowskiego, i Abrahama Kamińskiego, aktora i reżysera. Po rodzicach odziedziczyła talent i zdolności organizacyjne. Jako dziecko aktorskie występowała na scenie już od 6 roku życia. Później była nie tylko aktorką, ale reżyserowała i tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci. »»

Wystawa Fundacji Shalom "I ciągle widzę ich twarze"
2014-09-13

11 października 2014 roku odbędzie się otwarcie wystawy Fundacji Shalom "I ciągle widzę ich twarze" w Bazylice w Castel!ó d'Empriries, w hiszpańskiej gminie w Katalonii. »»

Wysokie C - Festiwal Warszawa Singera
2014-09-11

7 września 2014. W kolejnym odcinku programu Małgorzata Ziętkiewicz opowie o XI Festiwalu Warszawa Singera. Przyjechało na niego 40 tysięcy ludzi z całego świata, aby zgłębić bogatą kulturę jidysz. »»

Centrum Kultury Jidysz - zapisy
2014-09-04

Centrum Kultury Jidysz rozpoczyna zapisy na lektoraty języka jidysz w semestrze zimowym 2014/2015 w Warszawie. Na Państwa formularze czekają do końca września. O przyjęciu do grupy decyduje kolejność zgłoszeń. Kursy rozpoczynają się w październiku. O dokładnym terminie rozpoczęcia zajęć zostaną Państwo poinformowani w późniejszym terminie. Kursy języka jidysz prowadzone są na trzech poziomach zaawansowania w Warszawie i  w Łodzi. Co roku można zapisać się do grupy początkującej lub kontynuować naukę na wyższym poziomie. Studenci pracują na materiałach przygotowanych przez lektorki. Znajomość jidysz można również pogłębiać na intensywnym letnim kursie letnim. »»

Teatr Żydowski "Noc całego życia"
2014-09-01

„Noc całego życia” to spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Obraz za obrazem, scena po scenie jak w filmie przed oczami Starego Doktora przesuwa się całe jego życie. »»

Program XI Festiwalu Warszawa Singera
2014-08-23

Już jest do pobrania, w pliku pdf, program tegorocznego festiwalu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w tym dokumencie. Odliczamy już do rozpoczęcia XI Festiwalu. Na pewno czeka na was mnóstwo atrakcji i niesamowitych przeżyć artystycznych. Po Biłgoraju i Leoncinie Festiwal zawita dzisiaj do Radzymina, gdzie mieszkał w dzieciństwie wraz z rodziną, Icchok Baszewis Singer. Do zobacyenia na Próżnej, Placu Grzybowski, Muranowie i na Pradze! »»
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7